WYSTAWA

Powrót do strony głównej

"OPÓR  MŁODZIEŻY  PRZECIWKO  SOWIETYZACJI  POLSKI "

Wystawa „Opór młodzieży przeciwko sowietyzacji Polski”  jest dalszą próbą dotarcia do młodzieży szkolnej (i nie tylko), by przekazać prawdziwą historię walki polskiej młodzieży z komuną w latach 1944-1956. Wystawa ta składa się z 16 tablic o wymiarach 120 x 80 cm. Została wykonana przez faktorię kreatywności Anda sp. z o.o. w Warszawie.

Związku  "Jaworzniaków " nie stać by było na sfinansowanie wykonania wystawy.  Znając  dążenia do  pokazania  naszej walki - współczesnej młodzieży, wystawę sfinansował Urząd m.st. Warszawy. Obecnie Urząd Stołeczny organizuje ekspozycję wystawy w różnych dzielnicach Warszawy. 

 Otwarcie wystawy miało miejsce w dniu 5 listopada 2007 roku w  Galerii Młodzieżowego Domu Kultury im. C. K. Norwida  przy ul. Świętojańskiej. Otwarcia wystawy dokonała – Barbara Wodniak – Dyrektor Galerii. Wystawę tę zwiedziła młodzież średnich szkół Dzielnicy Śródmieście.

Informacja o wystawie w czasie jej otwarcia

 

Nasi goście - od lewej: Krzysztof Czubaczek naczelnik Wydz. Kultury Dzielnicy Śródmieście, Piotr Królikiewicz Zastępca Burmistrza Dzielnicy Śródmieście, Katarzyna Zań – Naczelnik Wydziału Urzędu m.st. Warszawy, Eliza Dzwonkiewicz – będąc Pełnomocnikiem ds. Kombatantów Prezydenta Warszawy była inicjatorką tej wystawy i doprowadziła do sfinansowania jej przez Urząd Stołeczny. 

 Grupa Jaworzniaków, a wśród nich: druga od prawej: Maryla Adamus - "Nasza Polska", pierwszy od lewej prof. S. Mauersberg.

 - Następnie wystawa ”powędrowała” na Mokotów i od 12 do 20 grudnia była eksponowana w Centrum Edukacji „Łowicka”.

- Później młodzież szkolna mogła zwiedzać wystawę  eksponowaną od 21 stycznia do 7 lutego 2008 r. w Ratuszu

 Dzielnicy     Targówek. Tam przybywała młodzież ze szkół dzielnic: Targówek i Białołęka.

- Od 2 do 31 marca wystawę mogła zwiedzać młodzież dzielnic Bemowo i Wola, w Ratuszu Dzielnicy Bemowo.

- Od 2 do 22 kwietnia wystawa gościła w Centralnej Bibliotece Wojskowej

-  Od od 3 do 31 maja na Ursynowie w Czytelni Naukowej Biblioteki Publicznej przy ul. Lachmana.

Po wakacyjnej przerwie, 28 listopada 2008r. odbyło się otwarcie wystawy w Bielańskim Ośrodku Kultury - 

Od końca lutego do 26 marca wystawę można  było oglądać w Ratuszu Dzielnicy Rembertów.

*  *  *        

WYSTAWA WE WŁODAWIE  

 Trasa po lubelszczyźnie

   Tablice wystawy „Opór młodzieży przeciwko sowietyzacji Polski”  zostały dostarczone do Włodawy w poniedziałek  31 sierpnia 2009r.  Z wice Starostą Włodawskim Wiesławem Holaczukiem ustaliłem, że otwarcie wystawy  nastąpi 7 września 2009r. o godzinie 19.00.  Starosta  W. Holaczuk pilotował całą sprawę.

Na stronach internetowych Starostwa Powiatowego Włodawskiego oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie, z odpowiednim wyprzedzeniem pojawiły się informacje o otwarciu wystawy w starej kaplicy przy Kościele Najświętszego Serca Jezusowego przy ul Chełmskiej. Księża w tym kościele na każdej Mszy świętej informowali o wystawie i zapraszali do jej obejrzenia. Tablice umieszczono na specjalnych stelażach ekspozycyjnych dostarczonych przez MUZEUM POJEZIERZA ŁĘCZYŃSKO WŁODAWSKIEGO.

Przyjechałem do Włodawy 7 września. Na otwarcie wystawy przybyło wiele osób oraz Małżonka Starosty – Renata Holaczuk z dużą grupą młodzieży licealnej.  

Ksiądz Stanisław Dadas – Dziekan Włodawski i Proboszcze Parafii pw Najświętszego Serca Jezusowego przerwał swój udział w pielgrzymce do Kodnia, by wziąć udział w otwarciu wystawy.

Otwarcia wystawy dokonali ks. S. Dadas i Wice Starosta W. Holaczuk 

  Ks. S. Dadas otwiera spotkanie

Wicestarosta W. Holaczuk

  Z młodzieżą szkolną i Nauczycielkami  -Nauczyciele: Po mojej prawej stronie Anna Piotrkowska, po lewej Monika Poterek - Chojnacka

 Przedstawiciele młodzieży, która przybyła z Panią R. Holaczuk recytowali wiersze patriotyczne. Po zakończeniu mojego objaśniania poszczególnych tablic, Ks. Dziekan i W. Holaczuk w bardzo ciepłych słowach podziękowali za prezentowanie wystawy we Włodawie. Również Prezes Koła ŚZŻAK Edmund Brożek zabierając głos, mówił o dokonaniach Jaworzniaków w dziele ocalenia od zapomnienia walki polskich patriotów z komunizmem.

Przygotowano mi wygodny nocleg w pokoju gościnnym przy plebani.

Następnego dnia od godziny 10. wystawę zwiedzała młodzież szkolna, której towarzyszyli nauczyciele historii. Młodzi ludzie i ich wychowawcy po prelekcji z zainteresowaniem oglądali poszczególne tablice.

Przez cały czas kaplica była otwarta. Gdy oczekiwałem na kolejną grupę młodzieży, wchodzili przechodzący obok mieszkańcy, pytając do kiedy wystawa będzie czynna we Włodawie.

Przed wyjazdem do domu otrzymałem od Wicestarosty bardzo cenną książkę Jana A. Paszkiewicza „Ku Niepodległej 1944 – 1989” . Dedykując tę książkę  Holaczuk napisał: „ Składam Panu serdeczne podziękowanie za to, że dał Pan „świadectwo” prawdzie, Prawdzie o systemie komunistycznym, który w swoich założeniach opierał się na zniewoleniu i zastraszeniu ludzi. Pan tę prawdę przekazywał młodym ludziom – ku przestrodze.”

Słowa serdecznego podziękowania kieruję do Księdza Dziekana, do Starosty W. Holaczuka i jego Małżonki, do Kierownictwa Biblioteki, w szczególności do Pani Małgorzaty Zińczuk, do Państwa Krystyny i Krzysztofa Puła, do Pana Bogdana Maćkowiaka. Bez pomocy tych Ludzi spotkanie nie było by udane.

                                                                               Juliusz Gerung

* * * * *

WYSTAWA „OPÓR MŁODZIEŻY PRZECIWKO SOWIETYZACJI POLSKI „

w  PUŁAWACH i ZAMOŚCIU

               Wystawa z Włodawy trafiła do Hrubieszowa. Przewieźli ją nasi Jaworzniacy  Ryszard  Płonkowski i Tadeusz Kosik. Tu wystawa była prezentowana w Liceum Ogólnokształcącym im. ks. S. Staszica od  12  do 24 października.

Zwiedzającym wystawę wyjaśnień udzielali R. Płonkowski i T. Kosik. Informacje o wystawie podawane były na stronie internetowej Zespołu Szkół nr 2 w Hrubieszowie.

Czytamy tam m.in. „ Goście, byli więźniowie polityczni należący do organizacji działających w hrubieszowskich szkołach średnich w latach 1948 – 1950, podzielili się także osobistymi doświadczeniami. Ich relacje okazały się wzruszającą, żywą lekcja historii, która na długo pozostanie w pamięci słuchaczy, szczególnie uczniów obecnych na otwarciu wystawy.”

  R. Płonkowski  w czasie otwarcia wystawy

Młodzież szkolna z zainteresowaniem ogląda tablice

 

Następnie wystawę prezentowano w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 im. Armii Krajowej w Zamościu . Tablice swoim samochodem przewiózł Dyrektor Zespołu Szkół Nr 3 mgr Wiesław Monachowski. Wystawę można było zwiedzać od 27 października do 6 listopada.

Poza Dyrektorem W. Monachowskim dużą pomoc okazał nam Prezes Okręgu Zamość ŚZŻAK - Poseł na Sejm RP  mgr Sławomir Zawiślak. Wyjaśnień udzielał nasz Kolega – były młodociany więzień polityczny, Wiceprezes  Okręgu ŚZŻAK  Jan Sitek.

Poseł S. Zawiślak powiedział m.in. „ Młodzi ludzie nie zamierzali przeciwstawiać się zbrojnie systemowi komunistycznemu, ich opór wobec sowietyzacji polegał  głownie na pokazywaniu prawdy, głównie przez kolportowanie ulotek, pisanie utworów literackich, tworzeniu haseł protestujących przeciwko sowieckiemu terrorowi. Dobrze, że wystawa została zorganizowana w szkole, wśród młodzieży, której ciągle musimy przypominać o historii Polski i Polaków walczących o wolność.”

Poseł na Sejm RP Sławomir Zawiślak w czasie otwarcia wystawy  

Zamojscy AK-owcy zainteresowani wystawą  

 Młodzież szkół średnich ogląda tablice wystawy  

                Od 10 listopada do 6 grudnia 2009 roku  wystawę można było zwiedzać w Puławskim Domu Kultury „Dom Chemika”. Wystawę organizowała i opiekowała się nią Danuta Brajer – przedstawicielka POK „Dom Chemika”. W czasie otwarcia wystawy 10 listopada zwiedzający mogli obejrzeć film Aliny Czerniakowskiej „Dywizja nastolatków.”

Związek Jaworzniaków reprezentował i udzielał wyjaśnień zwiedzającym Prezes Lubelskiego Oddziału naszego Związku Roman Śliwczyński.

Niezależnie od projekcji filmu w czasie zwiedzania wystawy, Roman Śliwczyński miał spotkanie z młodzieżą Liceum Ogólnokształcącego im. Ks. A.J. Czartoryskiego.

Po zakończeniu eksponowania wystawy w Puławach została ona przeniesiona do Lubelskiego Oddziału IPN, gdzie  będzie eksponowana do końca stycznia 2010 roku.  

W czasie otwarcia wystawy. Od lewej: J. Gerung, D. Brajer, R. Śliwczyński  

Duże zainteresowania mieszkańców Puław naszą wystawą.  

 Przewodnik po Wystawie  - Kliknij

* * *

 Z  WYSTAWĄ  w  WILNIE

     19  stycznia  2009r. grupa 35 "Jaworzniaków " wraz z harcerzami wyjechała  na 3 dni do Wilna, aby w polskiej szkole prezentować wystawę „Opór młodzieży przeciwko sowietyzacji Polski”. Koszty przejazdu autokarem oraz pobytu w Wilnie (noclegi i wyżywienie) sfinansowała Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie.  Józef Urbanowicz pozostał  tam do końca stycznia  prezentując  wystawę w rejonie Solecznik.   

* * *

   W Szkole im. JANA PAWŁA II w Wilnie 

 Patron Szkoły  - Jan Paweł II

 Głównym celem naszego wyjazdu do Wilna było prezentowanie wystawy „Opór młodzieży przeciwko sowietyzacji Polski ".  21 stycznia przybyliśmy do Gimnazjum im. Jana Pawła II. Dyrektorem tej szkoły jest Adam Błaszkiewicz, który nie mogąc wziąć udziału w otwarciu wystawy wyznaczył do kontaktów z nami wicedyrektor Teresę Król. Wystawa była eksponowana na korytarzu szkolnym. Mieliśmy czas jednej godziny lekcyjnej. Podzieliliśmy się na grupy. Ja w czasie otwarcia objaśniałem poszczególne tablice, a koleżanki i koledzy udali się do klas i tam mówili o "Jaworzniakach". Byli z nami harcerze z 2 MDW (Wędrowników) , którzy tak jak młodzież szkolna z Wilna z zainteresowaniem śledzili wypowiedzi i oglądali tablice. Aby wyrazić wdzięczność druhom, którzy nam towarzyszyli podaje ich nazwiska    Drużynowy Maciej Kamieński – HO,    Adrian Pelucha  Michał Stokowski,   Jakub Małecki Krzysztof Lenarcik.

Młodzież szkolna i harcerze

Tabliczka pod pomnikiem

   Z zainteresowaniem słuchają wypowiedzi

  Miejscowa telewizja przy pracy

Przez cały czas towarzyszyła nam miejscowa telewizja, która poza prezentowaniem tablic przeprowadzała wywiady z niektórymi koleżankami i kolegami.   

 * * *

 POKŁONILIŚMY SIĘ TEJ, CO w  OSTREJ ŚWIECI BRAMIE  

 19 stycznia wygodnym autokarem firmy „ BAL – BUS „  z Laskówka udaliśmy się do Wilna. Zostaliśmy zakwaterowani w wygodnym hotelu Domu Polskiego. Serdecznie przywitała nas Dyrektor Domu Kultury Krystyna Zimińska.

Następnego dnia rano wyruszyliśmy na zwiedzanie Wilna. Oprowadzała nas wspaniała, fachowa przewodniczka Grażyna Hajdukiewicz. Jesteśmy pod jej  urokiem podziwiając  wiedzę oraz  sympatię jaką nas obdarzyła.  

1

Jaworzniacy z Panią Grażyną Hajdukiewicz

 podczas zwiedzania miasta

Na Rossie

Dowiedzieliśmy się o wielu ciekawych, nieznanych nam do tej pory faktach. W Kaplicy Miłosierdzia Bożego obejrzeliśmy obraz „Jezu ufam Tobie”, dzieło malarza Eugeniusza Kazimirowskiego przy współudziale Siostry zak. - św. Faustyny Kowalskiej. Odwiedziliśmy wiele miejsc związanych z Adamem Mickiewiczem oraz Filomatami i Filaretami. Byliśmy przy grobie Matki Marszałka Piłsudskiego - Marii z Bilewiczów Piłsudskiej, u której stóp złożono serce Marszałka a także  w Kaplicy Matki Boskiej Ostrobramskiej, gdzie mogliśmy w skupieniu pomodlić się  

Matko Boska Ostrobramska w podwójnej koronie!
Matko Boska Ostrobramska z Orłem i Pogonią!
Matko Boska Ostrobramska w warownej kaplicy!
Matko Boska Ostrobramska z wileńskiej ulicy!
Matko Boska – śliczna Panno w pozłocistej szacie!
Matko Boska – moja Matko z dziecięcych zdrowasiek!
Matko nasza z codziennego szkolnego pacierza!
Matko Wilnian – ta z hejnału w katedralnej wieży!
Matko z wierszy Adamowych, z filareckiej pieśni!
Matko tych, co przy Twej Bramie ginęli we Wrześniu!
Matko nasza partyzancka z ryngrafów szlacheckich!
Matko ofiar zawleczonych do łagrów sowieckich!
Matko armii spod Tobruku i tej spod Lenino,Tych, co szli przez Ziemię świętą na Monte Cassino!
Matko Boska Ostrobramska z księżycowym sierpem!
Matko Boska miłosierna dla tych, którzy cierpią!
Matko w niebie królująca, ku której – stęsknione –
Kroczą marszem już ostatnim, ostatnie plutony,
Wyznacz trasę, trudną trasę, ale dobrze znaną:
Daj nam dojść do Twego nieba poprzez Ostrą Bramę!


 
                  / B. Rudnicki  „ Litania Ostrobramska” /
 

 

Uczestniczyliśmy w uroczystej kolacji. Przygrywał nam duet z Kapeli Wileńskiej. „Młodociani Jaworzniacy" puścili się w tany.  

Duet Kapeli Wileńskiej

 

Uroczysta kolacja

Kuchnia wyśmienita

 Następnego dnia pojechaliśmy do Trok

 chwila odpoczynku  ......

 Pani  Eliza Dzwonkiewicz. to jej zawdzięczamy nasz pobyt w Wilnie

Zamek w Trokach     

 

Informacje  o Wystawie zamieszczone na stronie Samorządu Soleczniki   http://www.salcininkai.lt/index.php/pl/samorzadowosc/aktualia/?aid=416

 

        W dn. 28 – 29 stycznia br. w Gimnazjum im. J. Śniadeckiego w Solecznikach oraz Gimnazjum w Ejszyszkach została zorganizowana wystawa pt. „Opór młodzieży przeciwko sowietyzacji Polski” mająca na celu ukazanie młodzieży szkół średnich prawdy o rówieśnikach, którzy nie bacząc na konsekwencje, występowali przeciw władzy komunistycznej. Wcześniej ekspozycję mogli obejrzeć uczniowie trzech gimnazjów w Wilnie.
Na Litwę wystawa dotarła dzięki zaangażowaniu Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”.
Materiał wystawowy został opracowany przez Związek Młodocianych Więźniów Politycznych lat 1944 – 1956 „Jaworzniacy”, projekt sfinansował Urząd Miasta Stołecznego Warszawy.
Po wystawie uczniów oprowadził Józef Urbanowicz - członek ZMWP, uczestnik ruchu oporu, autor książki „Ocalić od zapomnienia”, za  utrwalanie pamięci o ludziach i ich czynach w walce o niepodległość Polski podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu wyróżniony medalem „Pro memoria”.
 

Eliza Dzwonkiewicz

Wystawa „Opór młodzieży przeciwko sowietyzacji Polski” w Uniowie na Ukrainie.

            Wystawa opowiadająca o „Jaworzniakach” – młodocianych więźniach politycznych tym razem powędrowała pod Lwów – do Uniowa, maleńkiej miejscowości kojarzonej z ławrą grekokatolicką, w której murach, dzięki postawie Ihumena Ławry Ojca Klememsa Szeptyckiego, w czasie II wojny światowej ratowano przede wszystkim dzieci narodowości żydowskiej, ale też dzieci polskie i ukraińskie. Jednym z uratowanych jest Adam Daniel Rotfeld, który zainicjował polsko-ukraińsko-żydowskie spotkania młodych w tym miejscu. Od 2006 roku organizowana jest konferencja młodzieżowa ARKA. Od pierwszej edycji seminarium uczestnikami projektu są trzy grupy narodowościowe: Polacy, Ukraińcy, Żydzi (razem 30 osób) pochodzący z terenu całej Ukrainy. W czasie tygodniowych zajęć młodzi ludzie uczestniczą w zajęciach, podczas których poznają wzajemnie swoje kultury, historię, dyskutują także na trudne tematy stosunków trójstronnych w przeszłości. Swoją wiedzą i doświadczeniem z uczestnikami dzielą się wybitni profesorowie, politycy, działacze społeczni, artyści.

            Hasłem przewodnim tegorocznej „ARKI", która odbyła się w dniach 06-13.07.09, było „Pod wspólnym niebem".  Wśród wykładowców i gości, którzy spotkali się z uczestnikami „ARKI" byli m.in.: Poseł na Sejm RP A. Macierewicz (tematyka: Polacy w walce o niepodległość 1945-1989), prof. Jan Żaryn (tematyka: Polacy w walce o niepodległość 1945-1989), prof. Barbara Weigl (zajęcia interaktywne poświęcone tolerancji), prof. Aharon Weiss (temat: sprawiedliwi wśród narodów świata), Małgorzata Soszka-Różycka, dr Taras Woźniak (tematyka: wielokulturowość dawnej Galicji), Piotr Kowalik (tematyka: wkład Żydów w dorobek kulturalny Europy), Prof. Tomasz Panfil (tematyka: I RP - wspólne dziedzictwo kulturowe), Prof. Myrosław Marynowycz, Prof. Semen Hłuzman (tematyka: wolność, solidarność, odpowiedzialność), Grzegorz Linkowski, ks. Stefan Batruch (spotkanie z młodymi w Muzeum na Majdanku),  prof. Leonid Finberg, prof. Borys Woźnicki i inni.

            Natomiast ton tegorocznym rozważaniom nadała tematyka tzw. Dnia Polskiego, zorganizowanego pod hasłem „Wolność jest w nas" i poświęconego historii walki z reżimem komunistycznym. W nawiązaniu do tematu zostały zaprezentowane dwie wystawy, pierwsza -  „Opór młodzieży polskiej przeciwko sowietyzacji Polski” poświęcona JAWORZNIAKOM, oraz druga „Polskie drogi do wolności” opracowana przez wydawnictwo Wolumen.

            Młodzież zgromadzona w Uniowie z wielkim zainteresowaniem słuchała o młodych polskich patriotach, którzy sprzeciwiali się komunistycznym porządkom w powojennej Polsce, za co ponieśli  straszne konsekwencje, stracili najlepsze lata młodości siedząc w więzieniach, zostali zepchnięci na margines społeczny, przypłacili zdrowiem, a niektórzy życiem. 

Po wystawie oprowadzała Eliza Dzwonkiewicz, jej prelekcja była na żywo tłumaczona na język ukraiński. 

Wszyscy uczestnicy dostali informator o wystawie odpowiednio po polsku i ukraińsku. 

            Młodzi uczestnicy konferencji przyznali, że pierwszy raz zetknęli się z tym tematem. Prawdziwie poruszeni zadawali pytania, szczególnie dotyczące wysokości kar i warunków w więzieniach. Na planszach odnajdowali zdjęcia swoich rówieśników sprzed pół wieku i byli tym wyraźnie przejęci. Niektórym zgromadzonym Ukraińcom znana była nazwa więzienia w „Jaworznie” ponieważ wcześniej wieziono w nim członków UPA. Wystawę obejrzeli i wzbogacili swoją wiedzą obecni w tym dniu w Uniowie: poseł Antoni Macierewicz, oraz historycy Jan Żaryn (IPN) i Tomasz Panfil (KUL).

            Następnie uczestnicy seminarium oraz goście obejrzeli wystawę „Polskie drogi do wolności” po której rozpoczęła się debata poświęcona zagadnieniom związanym z walką o wolność i niepodległość Polski i innych narodów w czasach dominacji Związku Sowieckiego. 

                             

WYSTAWA „OPÓR MŁODZIEŻY PRZECIWKO SOWIETYZACJI  POLSKI”

w  T R Z C I A N C E

 Staraniem Józefa Urbanowicza ( O/ Wlkp.)  wykonano kopie 16 tablic wystawy „Opór młodzieży przeciwko sowietyzacji Polski”.  Pierwsza prezentacja tej wystawy odbyła się 10 listopada 2010 r. w Liceum Ogólnokształcącym w Trzciance przy okazji poświecenia tablicy pamiątkowej młodzieżowej organizacji niepodległościowej „Grunwald”   działającej w tym Liceum w latach 1950 – 1951. Informacji o wystawie udzielał J. Urbanowicz.

Tablice wystawy   - Spotkanie z  J. Urbanowiczem     

Przemawia Dyr. LO  mgr Marzena Szulczyńska.

 

 

 

Wszystkie zdjęcia: Wiktor Franczyszyn.    

                              

 

 

   Przewodnik po Wystawie  - Kliknij   

  powrót do początki strony

Powrót do strony głównej